Spis treści
Jakie są objawy depresji
Objawy depresji cechuje duża różnorodność. Jedni są apatyczni, drudzy mogą być drażliwi. U jednych obserwujemy spowolnienie, wycofanie i zahamowanie, a u innych ciągłe pobudzenie, szczególnie u tych, którzy odczuwają wraz z depresją silny lęk. Ciągle się wiercą i nie potrafią znaleźć sobie miejsca, stąpają z nogi na nogę, co chwilowo zmniejsza ich napięcie.
Depresja, w potocznym znaczeniu tego słowa, to spadek, obniżenie nastroju, któremu towarzyszy smutek. Większość z nas tak własnie ją interpretuje. Często mówimy: „mam doła”, „dopadła mnie chandra”. Kojarzona z płaczem i ze spadkiem energii. Moim zdaniem, takie „normalne” obniżenie nastoju za depresję uznać nie można. Nie jest depresją smutek, który mija za dzień, bądź dwa. Każdy w swoim życiu przeżywa trudniejsze momenty, czego objawem może być jakiś nieprzyjemny afekt – co nie oznacz, że ma depresję.
Depresja to coś więcej – to zapadanie się w ciemną stronę naszej osobowości. To wszechogarniający nas lęk. To rozpacz. To utrata nadziei. To poczucie winy. Bezradność. Bierność. To utrata chęci do życia.
Objawy depresji według DSM to m.in.
- nastrój depresyjny – odczuwanie smutku
- utrata zainteresowań, niemożność czerpania przyjemności
- utrata, bądź przyrost wagi
- zaburzenia snu
- pobudzenie bądź zahamowanie
- zmęczenie, utrata energii
- poczucie winy
- spadek koncentracji
- myśli samobójcze
Objawy depresji muszą utrzymywać się przynajmniej 2 tygodnie, aby można było stwierdzić chorobę. Oczywiście nie wszystkie musza wystąpić, wystarczy 5 takich symptomów.
Objawy depresji dotyczą zaburzeń nastroju, zaburzeń myślenia oraz zaburzeń fizycznych.
Osoba w depresji, mówiąc o tym jak się czuje, powiedziałaby – „Jestem smutny, przygnębiony, bezwartościowy i załamany. Czuję się zawstydzony i winny”. Może również powiedzieć: „Boli mnie głowa” – bądź jakaś inna część ciała np. kręgosłup.
Poczucie winy, smutek i utrata nadziei to osiowe objawy depresji.
Utrata nadziei – nikt nie jest w stanie wyrwać takiej osoby z dna, w którym się znalazła, wszystko odbiera negatywnie. Negatywizm przejął kontrolę nad postrzeganiem świata, jak i samego siebie. Widzi się wszystko przez pryzmat ciemnych barw. Nie ma nic pozytywnego – świat jest okrutny, surowy i nieprzychylny, a chora osoba – słaba, bezbronna i skazana na wieczne potępienie………ziemskie jak i doczesne.
Smutek, rozżalenie, częste zalewanie łzami dominuje w codziennej egzystencji, jeżeli można to tak nazwać , albo raczej wegetacji……..
Obserwując kogoś z boku, można by rzec – „Niech żyje lenistwo” – nic bardziej mylnego. Ludzie ci naprawdę mają bardzo mało energii. Ciągłe rozmyślania nad własnymi problemami pochłaniają ogromną jej ilość, nie wystarcza jej potem na żadne obowiązki. Może by chcieli coś zrobić, zacząć działać, ale będąc na samym dnie otchłani trudno im się wyrwać i ruszyć do przodu. Dlatego zauważamy w nich bierność i apatyczność, bezsilność i rezygnację.
Utrata zainteresowań – kolejny objaw depresji
Kolejny znaczący objaw depresji to utrata zainteresowań. Chory nie czerpie już radości z ulubionego hobby, wszystko staje się nudne i niesatysfakcjonujące.
Osoby dotychczas towarzyskie, teraz coraz częściej pozostają w domu, sromotnie odczuwając swoje osamotnienie. Czują się opuszczone i niezrozumiane przez otoczenie.
Gorszy nastrój jest szczególnie odczuwalny rano, kiedy to zazwyczaj po nieprzespanej nocy, trzeba się podnieść z łóżka, aby móc choć w minimalnym stopniu wywiązać się ze swoich obowiązków. Mam raczej tu na myśli ludzi nie w ciężkiej depresji, oni nie maja siły, aby opuścić łózko. Zaniedbują wszystkie obowiązki, a często nawet własną higienę osobistą. Czują się ciągle zmęczeni, wyczerpani i apatyczni.
W depresji człowiek ma myśli często sprzeczne z rzeczywistością i w większości są to myśli negatywne.
Wszelkie porażki odbiera zbyt osobiście, nie zastanawia się nad ich realnością. Uważa się za bezwartościowego, co skutkuje obniżeniem jego poczucia wartości, które i tak jest na bardzo niskim poziomie.
Utrata koncentracji to następny objaw depresji. Osoba taka nie potrafi się nad niczym dłużej skupić I ciągle błądzi gdzieś myślami, nie potrafi ich oswoić, to one nim rządzą. Podejmowanie decyzji przychodzi z wielkim trudem, a czasem staje się wręcz niemożliwe, może stać się bardzo przytłaczające i odbierać resztki energii.
Poza zaburzeniami nastroju i myślenia, znaczącym objawem depresji są zaburzenia fizyczne. Chorzy często nie przesypiają nocy – zaburzenia snu to kolejne objawy depresji. Chory budzi się wczesnym rankiem. Nie mogąc ponownie zasnąć, często przewraca się z boku na bok i obsesyjnie powraca myślami do wywołujących ból wspomnień.
Zaburzenia odżywiania są również bardzo powszechne. Widoczna często jest utrata wagi, jak również jej przyrost, trudności w przełykaniu pokarmu, czemu często towarzyszą nudności i wymioty.
Chory traci zainteresowanie seksem, nie czerpie z niego radości. U mężczyzn częstym objawem są zaburzenia wzwodu.
Cierpiący na depresję często zbyt silnie interesują się swoim ciałem i każdym impulsem z niego płynącym. Każdy taki impuls odbierany jest jako oznaka śmiertelnej choroby, co wzmaga i tak silny niepokój.