Spis treści
AUTOTERAPIA REBT – czy jesteś więźniem swoich przekonań?
To, co w większości myślimy o jakiejś sytuacji wywołuje w nas jakiś emocjonalny skutek. Oczywiście sama sytuacja również ma znaczenie, ale nie zawsze mamy na nią wpływ, za to, na to co o niej myślimy wpływ mamy zawsze. Autoterapia REBT polega na tym, aby nie poddawać się pierwszym emocjom, jakie nami zawładnęły, tylko z rozwagą podejść do wydarzeń z życia. To my mamy kontrolować sytuację, a nie sytuacja nas.
Możemy zmienić nasze myślenie o sytuacji, ale samą sytuacje jest nam trudniej zmienić. Więc, jeżeli nie chcesz mieć ciągłych huśtawek nastroju i popadać w depresję, czy napadów niekontrolowanej złości, wystarczy zapanować nad swoim myślenie. Odrobina refleksji w trudnych momentach zawsze pomoże, więcej zyskamy niż możemy stracić.
Czym jest autoterapia REBT
- Zdarzenie (T) – ma miejsce jakaś trudna dla ciebie sytuacja, stresująca, która….
- która, Skutek (S) – wywołuje u ciebie emocjonalny skutek.
Sytuacja: Ktoś odmawia ci pomocy.
Skutek: możesz odczuwasz coś nieprzyjemnego: złość, niepokój, smutek.
Albert Ellis twierdzi, że sytuacja nie zawsze jest tożsama ze skutkiem
Nie za każdym razem odczuwamy jakieś emocje, czasem może sytuacja być dla nas praktycznie obojętna. Nie zawsze jak ci ktoś coś odmawia wpadasz złość. A nawet jak tak się dzieje, to czy występuje za każdym razem? Może idziesz dalej swoją drogą i szukasz innych rozwiązań, nie odczuwając wrogich myśli.
Widzisz, że masz pewną kontrole nad swoimi emocjami, reakcjami, nad swoim myśleniem. Wystarczy nie dopuścić do głowy tych wszystkich irracjonalnych przekonań. Głupawych i kąśliwych uwag, które wysyłamy pod adres innych, jak i swoim również. Jeżeli to zrobisz bądź pewien/pewna, że złość bądź inne negatywne emocje, zaczną rządzić twoją osobą.
Sytuacja nie zawsze wywołuje w nas emocjonalne skutki. Wszytko zależy od nas, co my na temat zdarzenia pomyślimy.
Myślisz: – „Źle zrobili odmawiając mi pomocy, nigdy nie mogę na nich liczyć, durnie!”. W twoim zachowaniu wyraźnie dominuje niechęć, unikasz tych ludzi, czujesz się pokrzywdzona/y. Jesteś wzburzona/y.
Myślisz: „No cóż stało się, muszę radzić sobie sam/a, będzie ciężko, ale dam radę„. W tym wypadku nie odczuwasz złości. Możesz delikatnie odczuwać rozczarowanie. Szczególnie jak byłeś/łaś pewien, że Ci pomogą – chociaż dlaczego miałbyś/miałabyś być tego pewien – czy to nie jest jedno z Twoich irracjonalnych przekonań?).
czytaj także:
Autoterapia REBT – to uświadamianie sobie swoich przekonań
W kryzysowym momencie zastanów się, czy na pewno chcesz reagować w taki sposób, jak reagujesz, co cię w tym kierunku popycha? Co zyskasz wyrzucając co myślisz? Tak, poczujesz chwilowa ulgę, ale czy rozwiążesz problem, który Cię podzielił. Oczywiście dusić w sobie złości, czy innych negatywnych uczuć również nie możesz, odbije to się na twoim zdrowiu i na kontaktach z innymi. Inni od razu wyczują, ze coś jest nie tak, jak zaczniesz się na nich boczyć, czy będziesz uszczypliwy.
Musisz stanowczo powiedzieć sobie – NIE CHCĘ TAK REAGOWAĆ. Tak naprawdę cierpisz na tym podwójnie. Raz bo ktoś ci coś odmawia, drugi raz bo ciągle powracasz do tego w myślach. W trudnych sytuacjach od razu włącz myślenie – to racjonalne! Stop! Koniec! To najtrudniejszy etap, tez nad nim ciągle pracuje. Cholernie wtedy ciężko!
Nasze przekonania wpływają na nasze emocje, ale i stresujące sytuacje również na nie pływają.
Trudno jest zmienić sytuacje, ale zawsze możemy zmienić nasze myślenie o niej.
Ale najpierw musimy nauczmy się wyłapywać nasze pierwsze myśli, czyli takie jakie pojawiają się na w głowie w pierwszych sekundach. Czy nasze myśli automatyczne.
czytaj także:
Przekonania racjonalne i irracjonalne
Kiedy już mniej więcej znamy nasze myśli, możemy rozpoznać nasze przekonania. Albert Ellis ( twórca autoterapa REBT ) dzieli je na racjonalne i irracjonalne. Jeżeli w twoim słowniku jest więcej irracjonalnych przekonań, to zapewne często tracisz spokój. Nie reagujesz zgodnie z rzeczywistością pozwalając swoim nieracjonalnym przekonaniom sobą rządzić, co często wpędza cię w kolejne kłopoty.
Staraj się je wyłapywać, uświadamiać je sobie za każdym razem, gdy czujesz, że tracisz kontrolę nad swoim panowaniem. Albert Ellis pokazuje nam jak kwestionować swoje irracjonalne przekonania stosując do tego nasze racjonale myślenie.
Analizujemy je, jedno po drugim, kwestionując ich nierealność, aż dojdziemy do momentu, kiedy będziemy na tyle opanowani, aby możliwe było nasze spokojne współżycie z innymi i ze sobą samym.
Autoterapia REBT – uczymy się naszych reakcji
To, że do tej pory reagowałeś w sobie właściwy sposób nie oznacza, że tak musi już zostać. Możesz to zmienić jeśli chcesz. Możesz zmienić swoje przekonania i uczynić swoje życie lepszym i bardziej wartościowym.
W chwilach opanowującej cię złości bądź niepokoju, zdobądź się na odrobinę refleksji. Jeżeli nie potrafisz tego zrobić w takim momencie, zrób to jak najszybciej, jak możesz. Wróć do momentu, kiedy poczułaś jakieś negatywne emocje i wyłap swoje myśli i je zweryfikuj. Zastanów się, dlaczego mogłaś/łeś tak pomyśleć, jaka może być tego przyczyna. Wyłap myśli, aby zidentyfikować swoje przekonania, które są w tobie gdzieś w środku.
Przyjrzyj się im dobrze, podziel na te racjonalne i irracjonalne. Bądź pewny/a, że one tam są, jeżeli reagujesz gniewem, smutkiem bądź niepokojem.
Dlaczego uważamy, że komuś nie wolno zachowywać się tak czy inaczej? Każdy ma wolny wybór – to TY nie chcesz, aby cię źle traktowano. Dlatego reagujesz tak jak reagujesz.
Nasze przekonania są przyczyną wszystkich naszych napięć
Trudno jest się pozbyć przekonań…..bardzo trudno, szczególnie jak żyją z nami od dziecięcych lat, a może raczej żyją za nas, ale zawsze jest jakieś światełko w tunelu.
Jak pisze Albert Ellis zgłaszamy innym nasze „żądania”, które muszą być spełnione, jak tego nie zrobią wpadamy w furię, depresję bądź odczuwamy lęki.
czytaj także:
Wszystkie negatywne emocje maja jedno źródło, a są nim nasze przekonania.
Złość wypływa z irracjonalnych przekonań na temat innych ludzi – „Nie wolno ci tego robić”; „Powinieneś to….”.
Niepokój wypływa również z irracjonalnych przekonań, ale dotyczących na samych – obawiasz się o swoją osobę, o swoje zdrowie, o swoją życie.
Depresja również ma swoje korzenie w naszym irracjonalnym myśleniu, odnosi się w większości do naszych społecznych potrzeb, do sytuacji, do zdarzeń życiowych, w których uczestniczysz.
Żądamy, aby traktowano nas grzecznie, aby nas kochano i o nas dbano. W stosunku do samych siebie również mamy wiele żądań. Rzadko, kiedy potrafimy do końca siebie zaakceptować, obwiniamy się i oskarżamy, często bardziej niż innych. Muszę być lepsza od innych! Muszę to wygrać, inaczej jestem stuprocentowa ofermą! Te żądania utrudniają nam życie, odbierają nam szczęście.
Aby zmienić swoje przekonania pracuj nad nimi, analizuj i to stale. Ucz się nowego sposobu myślenie. Nie poddawaj się jak ci coś nie wyjdzie, a będzie tak na pewno, ale stale popychaj się do przodu. Odkrywaj – oddalaj – odrzucaj!